« powrót 19 listopada 2017

Bezpieczeństwo w sieci

W październiku oraz w listopadzie na lekcjach podstaw przedsiębiorczości oraz na lekcjach wychowawczych gościliśmy Panią Marię Żołędziewską oraz Pana Marcina Wojdę z kościańskiego oddziału Banku Zachodniego WBK S.A.

W październiku oraz w listopadzie na lekcjach podstaw przedsiębiorczości oraz na lekcjach wychowawczych gościliśmy Panią Marię Żołędziewską oraz Pana Marcina Wojdę z kościańskiego oddziału Banku Zachodniego WBK S.A. Na początku dowiedzieliśmy się, na czym polega bankowość mobilna, jakie zagrożenia mogą nas spotkać w związku z prowadzeniem konta bankowego oraz jak sobie z nimi radzić (m.in. co zrobić najpierw w przypadku zagubienia dowodu osobistego).

Kolejnym etapem spotkania był wpływ mobilności na nasze życie.  Nasi goście korzystając z ciekawych grafik, opisywali niebezpieczeństwa związane z nadmiernym korzystaniem z telefonu. Jednym z nich jest podatność na oszustwa, o czym dyskutowaliśmy na przykładzie prymitywnym, ale jakże prawdziwym - znanej wszystkim bajce o wilku i siedmiu koźlątkach. Na potwierdzenie tego, że problem jest realny, obejrzeliśmy filmik, w którym młodzież z USA bezmyślnie wyjawiała swoje mailowe hasła ulegając najprostszym sztuczkom manipulacyjnym. Przykład:

-Dzień dobry, w ramach ankiety chciałbym spytać, czym się pani kierowała tworząc hasło mailowe?

-Oczywiście, to imię mojego psa i 4 losowe liczby- chyba mój rok urodzenia h.

-Jak ma na imię piesek?

- Daisy, bo jest słodka jak stokrotka.

-Piękne. A  ile ma pani lat?

-25.

Bardzo ważnym aspektem spotkania było też omówienie zjawiska tzw. phishingu - wyciągania danych osobowych od osób za pomocą maili z prośbami o logowanie. Warto zwrócić uwagę, że firmy bankowe w 99% przypadków nigdy nie będą nas o to prosić. Adresy internetowe stron bankowych można odróżnić występowaniem kłódki oraz zaadresowanie „https”. W ostatniej części lekcji przedstawiono nam udogodnienia płynące z bankowości mobilnej- płatność BLIK oraz czeki BLIK. Warto było się dowiedzieć, że korzystanie z mobilnej bankowości jest pomimo wszystko nieco bezpieczniejsze (m.in. dzięki zabezpieczeniom 3D Secure), a na pewno bardziej praktyczne niż tradycyjne metody zarządzania pieniędzmi.

Adam Urbański klasa 2b

« powrót Drukuj

Czytaj również: