« powrót 20 czerwca 2018

Dzień z Adamem Tomaszewskim

Dla uczczenia 100-lecia urodzin absolwenta naszej szkoły Liceum zmieniło swoje oblicze.

Rocznica 100- lecia urodzin Adama Tomaszewskiego zmobilizowała całą społeczność Liceum do podjęcia wielu zadań. Odbyliśmy podróz w czasie, by spojrzeć na szkołę oczyma Adama Tomaszewskiego, który pisał: "Ileż to lat, ile to dni." W roku szkolnym 2017/2018 wspominaliśmy absolwenta naszej szkoły poprzez:

 

1.       Dyktando w ramach konkursu „Złote pióro Kolberga” – tematycznie związane z Adamem Tomaszewskim.

2.       Konkurs biblioteczny - Sleeveface, czyli ubierz się w książkę Adama Tomaszewskiego.

3.       Głośne czytanie z Kolbergiem – fragmenty książki „Młodość została nad Obrą”.

4.       Współpraca kl. 2d i p. prof. A. Podgórskiej z Biblioteką Miejską w Kościanie.

5.       Spartakiadę Lekkoatletyczną zorganizowaną na stadionie miejskim.

Dziś podsumowalismy rok dla uczczecnia urodzin naszego absolwenta. Od godziny 10.00 uczestniczylismy w  "Dniu z honorowym obywatelem Kościana pod hasłem Młodość została nad Obrą". W kliamt lat 30-tych wprowadziły nas:

·       wystawy z tamtego okresu: zdjęcia szkoły i ówczesnych profesorów;

·       przebrania młodzieży z tamtej epoki ;

Cała społeczność uczniowska wzięla udział zabawie.

1. W ramach gry szkolnej Śladami Adama Tomaszewskiego przygotowano 5 konkurencji:

  • pierwsza polegała na rozpoznaniu miejsc związanychz młodością A. Tomaszewskiego. Drużyny losowały pocztówkę przedstawiającą Kościan w latach 20 - tych i 30 - tych, a następnie korzystając z dorobku literackiego A. Tomaszewskiego miały odnaleźć to miejsce na przedwojennej mapie miasta i umieścić tam wylosowany wcześniej obrazek. Punktowano tutaj nie tylko poprawne wykonanie zadania, ale też minimalnie krótki czas jego realizacji.
  • w kolejnej konkurencji należało rozpoznać 12 profesorów z Kolberga z przedwojennej kadry. Do przygotowanych fotografii trzeba było dopisać imiona i nazwiska oraz przydomki poszczególnych nauczycieli. Wykonując zadanie można było skorzystać z materiałów pomocniczych, w tym także wydawnictw SAGiL -u. Właściwie podpisując wszystkie fotografie można było w czasie 5 minut zdobyć 12 punktów.
  • trzecia konkurencja pod nazwą "Kolumbowie" polegał na wskazaniu 7 profesorów pomordowanych w czasie II wojny światowej. Niezbędne było tutaj zapoznanie się z tablicą pamiątkową umieszczoną w holu szkoły.
  • wreszcie konkurencje sportowe: bieg na beczkach i rzuty do kosza z zawiązanymi oczami. [...]

Zabawę przygotowali profesorowie: p. Róża Tomczak, p. Janusz Grupiński, p. M. Grzymała, p. K. Dudek.

2. Lekcja biologii na podstawie wspomnień Adama Tomaszewskiego.

W pracowni biologicznej przeniesiono uczniów w czasy lat trzydziestych okresu międzywojennego. Zaprezentowano wystrój gabinetu biologicznego opisanego w książce Adama Tomaszewskiego „Młodość została nad Obrą”. Salę przystroiła pod kierunkiem prof. Brygidy Liberskiej-Stefan oraz prof. Anny Krysiuk według wspomnień pisarza klasa 2d, która również przeprowadziła część lekcji. O godzinie 10:00 w sali 63 rozpoczęły się zajęcia. W atmosferę dawnych lat pomogła wprowadzić wszystkich prezentacja ukazująca stare fotografie sal lekcyjnych oraz fragmenty opisów zajęć z tamtych lat. Wszyscy uczestnicy zajęć z zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek o zgromadzonych wówczas zbiorach chrząszczy, motyli krajowych i ofiarowanych niegdyś przez jednego z absolwentów szkoły okazów motyli madagaskarskich. Opowiedziano o uprawianiu ogródka szkolnego, hodowli jedwabnika morwowego i ogromnym zaangażowaniu ówczesnych uczniów w opiekę i hodowlę zwierząt  w pracowni biologicznej. Po wstępnej prelekcji uczniowie rozpoczęli prezentację zadania domowego na temat roślin synantropijnych, czyli takich, które rosną „blisko człowieka”. Zostały przedstawione rośliny towarzyszące człowiekowi, które każdy zna, ale nie wszyscy je doceniają. Poznaliśmy właściwości takich roślin jak: jasnota, cykoria, krwawnik, pokrzywa czy rumianek. Mogliśmy także, przyjrzeć się dokładnie jednej z nich dzięki wykorzystaniu klucza do oznaczania roślin. Lekcja została zakończona krótkim podsumowaniem w postaci quizu.

Zabawę przygotowali profesorowie: p. B. Liberska-Stefan, p. A. Krysiuk oraz uczniowie kl. 2d.

3. Konkurencja "Szkolny detektyw" - polegała na udzieleniu odpowiedzi na 10 pytań dotyczących życia i działalności A. Tomaszewskiego w Kanadzie. Uczniowie zapoznali się wcześniej z wystawą na ten temat i zdobyte informacje świetnie wykorzystali podczas konkurencji.

Zabawę przygotowali profesorowie: p.M. Bączkowska-Gapik, p. M. Nowak, p. M. Kostrzewa.

Zwycięscy konkursów wykazali się wiedzą, refleksem, znakomitą orientacją:

I miejsce (równorzędne) klasa 1f i klasa 2a

III miejsce klasa 2b

Fotoreportaż: prof. Wojciech Morawski, Stanisława Jankiewicz - kl. 2c

« powrót Drukuj

Czytaj również: