« powrót 21 listopada 2016

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości nasza szkoła po raz trzeci uczestniczyła w projekcie „OTWARTA FIRMA” organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

W dniach 14-20 listopada 2016 został w Polsce zorganizowany Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, który jest realizowany jednocześnie w ponad 160 krajach. To największe na świecie wydarzenie mające na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Ten projekt ma na celu świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia oraz zachęca do podejmowania biznesowych inicjatyw.

  W ramach tego tygodnia nasza szkoła po raz trzeci uczestniczyła w projekcie „OTWARTA FIRMA” organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

         Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości do naszej szkoły zaproszeni zostali lokalni przedsiębiorcy. Młodzież spotkała się z prezesem firmy „COCCODRILLO” Panem Tomaszem Przybyłą oraz z prezesem firmy „Folplast” Panem Romualdem Pawlikiem.

         Tematem spotkania był KONSUMENT CZYLI „KRÓL RYNKU”. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas pierwszych. Spotkanie prowadzili uczniowie klas trzecich: Wiktoria Licha i Fryderyk Małecki.

         Obsługą techniczną projektu zajęli się uczniowie klasy drugiej: Kamil Korbik  i Kacper Majchrzak, a spotkanie fotografowała uczennica klasy pierwszej Anna Łowicka

         Na początku uczniowie poprosili przedsiębiorców o ustosunkowanie się do dwóch tez dotyczących konsumentów.

         Jedna z tez pochodzi z podręcznika, z którego korzystamy podczas zajęć podstaw przedsiębiorczości: „Krok w przedsiębiorczość” (strona 42) autorstwa Zbigniewa Makieły i Tomasza Rachwała.

„W gospodarce rynkowej konsument jest królem, który rządzi rynkiem. To on wpływa na rodzaj oraz ilość towarów i usług dostępnych na rynku. Od niego zatem w znacznym stopniu zależy sukces lub porażka wielu przedsiębiorstw. Producenci i sprzedawcy zabiegają o konsumenta, podejmując różnego rodzaju działania. Nie zawsze są one jednak uczciwe i legalne, co powoduje, że królowi rynku potrzebna jest ochrona prawna...”,

druga teza to słowa Mahatma Gandhi:

         „Klient to najważniejszy gość w naszym domu. To nie on jest zależny od nas – to my zależymy od niego. Nie jest przeszkodą w naszej pracy, lecz jej celem. Nie świadczymy mu przysługi, obsługując go. To on nam ją wyświadcza pozwalając się obsłużyć”.

         Nasi goście jednogłośnie zgodzili się z tymi tezami, lecz zwrócili uwagę, iż specyfika prowadzonych przez nich branż jest bardzo istotna przy poparciu tych słów.

         Pan Tomasz Przybyła zauważył, iż w przypadku firmy detalicznej, jaką jest „COCCODRILLO” badania rynku, a co za tym idzie oczekiwania i potrzeby klientów oraz dostosowanie produktu do potrzeb i wymagań klienta są najważniejsze.

         Pan Romuald Pawlik stwierdził „mój klient jest dla mnie Panem. Bez sprzedaży i marketingu przestajemy istnieć”.  

         Druga część spotkania poświęcona była pytaniom otwartym do naszych lokalnych przedsiębiorców. Zaproszeni goście w sposób bardzo otwarty, szczery i zarazem ciekawy udzielali odpowiedzi na postawione pytania. Klasy pytały między innymi:

- o receptę na dobry biznes,

         Pan  Tomasz Przybyła zwrócił uwagę na start-up. To przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja stworzona w celu poszukiwania modelu biznesowego, który gwarantowałby jej rozwój. Przedsiębiorstwa te mają zwykle krótką historię, są w fazie rozwojowej i aktywnie poszukują nowych rynków. Start-up to wielka szansa dla młodych firm.

         Pan Romuald Pawlik podkreśla, iż determinacja jest najważniejsza w dążeniu do celu i zadeklarował swą pomoc, szukając pomysłu na swój pierwszy biznes.  Zdradził nam, iż obecnie brakuje na rynku firm zajmujących się czyszczeniem hal produkcyjnych.

- o zatrudnianie młodych pracowników bez dużego doświadczenia,

         Zarówno  Pan  Tomasz Przybyła i Pan Romuald Pawlik jednogłośnie stwierdzili, iż bardzo chętnie zatrudniają młodych ludzi bez doświadczenia.

- o zatrudnianie obcokrajowców,

         Pan  Tomasz Przybyła podkreślił, iż ponad 1 mln Ukraińców pracuje dziś w Polsce i zgodził się z Panem Romualdem Pawlikiem, że rynek pracy należy dziś do pracownika, a Ukraińcy w Polsce to przykład analogiczny do Polaków pracujących w Niemczech i Anglii.

         W trzeciej części spotkania zaproszeni przedsiębiorcy przedstawili nam prezentacje multimedialne swoich firm, w których przedstawili profil działalności, dane na temat historii firmy, asortyment towarów oraz swoich kontrahentów w kraju i zagranicą. Podsumowaniem prezentacji były otrzymane nagrody i plany na przyszłość.

         Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i było wyjątkową lekcją przedsiębiorczości. Ten światowy projekt edukacyjny zabiera młodych ludzi w podróż do biznesowego sukcesu i przygotowuje ich do wejścia na rynek pracy na miarę XXI wieku.

         Za przyjęcie zaproszenia, ogromne zaangażowanie i udział w spotkaniu podziękowała Pani Dyrektor Małgorzata Andersz podkreślając jednocześnie, iż takie spotkania cenimy sobie szczególnie, ponieważ są one żywą lekcją przedsiębiorczości. Pani Dyrektor wręczyła zaproszonym gościom Certyfikaty uczestnictwa w projekcie: „OTWARTA  FIRMA”.

         Było to trzecie tego typu spotkanie, ale bardzo twórcze, kreatywne  i praktyczne. Mam nadzieję, iż pozwoli ono na lepsze zaplanowanie własnej ścieżki edukacyjnej i zawodowej uczestników spotkania, w myśl stwierdzenia, iż  „Młodzi ludzie chętnie uczą się od praktyków!”.

 

 

Sonia Stachowiak - Łasica

Zdjęcia: Anna Łowicka

« powrót Drukuj

Czytaj również: