« powrót 22 listopada 2019

"WESELE" W KOLBERGU

19 listopada 2019 r. odbyła się premiera sztuki „Miłość, miłość pod Krakowem” na podstawie I aktu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

 

 

 

„Teatr mój widzę ogromny,
wielkie powietrze przestrzenie
ludzie je pełnią i cienie,
ja jestem grze ich przytomny”

Powyższe słowa towarzyszyły Stanisławowi Wyspiańskiemu i mogą odzwierciedlać credo każdego artysty, który podejmuje się aktorskich wyzwań. O artystycznym ideale, o ogromnym fizycznie i duchowo przedstawieniu śni każdy, ale nie zawsze pragnienia i marzenia mogą zostać zrealizowane… Musi zostać spojonych wiele elementów, aby tekst nie zamienił się w puste wyrażenia („słowa, słowa, słowa, słowa”), język przekazu nie był mnemotechnicznym zlepkiem („a pan gada, gada, gada, gada”) a dialogi bohaterów  nie przypominały przeciągania liny („Wyście sobie, a my sobie, każdy sobie rzepkę skrobie”). 

Aby artystyczne wyzwanie okazało się najwspanialszą przygodą, musi zebrać się ZESPÓŁ, który wspólnie podoła wyzwaniu. Zespołowość została owacyjnie dostrzeżona przez widzów podczas premiery sztuki „Miłość, miłość pod Krakowem”, która odbyła się w naszej szkole 19 listopada 2019 r.

Obchody 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego były bodźcem do stworzenia sztuki na podstawie I aktu „Wesela”. Artyści ze Szkolnej Grupy Teatralnej „Teatrium” przez prawie rok przygotowywali ponad godzinną ucztę artystyczną.

Piąta w historii grupy premiera (po „Serenadzie” S. Mrożka, „Moralności pani Dulskiej” G. Zapolskiej, „Męczeństwie Piotra Oheya” S. Mrożka, „Zemście” A. Fredry) była wydarzeniem wielkim, niezapomnianym, wzruszającym i pięknym.

Artyści grali solo i w akordach, mówili i myśleli Wyspiańskim, a przede wszystkim po raz kolejny udowodnili, że posiadają ogromne talenty. Z wielką pasją odzwierciedlili symbole i mity narodowe, zaprezentowali relacje społeczne i ukazali dysonanse uniemożliwiające dialog (umiejętność rzeczowej i merytorycznej komunikacji to jedna z najważniejszych życiowych kompetencji!!!). Współczesne weselne przeboje przybliżały widzowi atmosferę zabawy, by po chwili zmusić do refleksji o naszej społecznej kondycji – o polaryzacji, antagonizmach, trudnej przeszłości.

Trudno w kilku słowach odzwierciedlić kunszt i doskonałość młodych aktorek i aktorów ze Szkolnej Grupy Teatralnej „Teatrium”… mogę tylko schylić głowę i powiedzieć "Chapeau bas" – jesteście najlepsi, zaszczytem było współpracować z Wami przy tworzeniu NASZEGO ZESPOŁOWEGO DZIEŁA.

Opiekun grupy teatralnej

Wojciech Morawski

 

Szczególne podziękowania przekazujemy Panu Piotrowi Zborowskiemu („Fotografia kreatywna”) za stworzenie wyjątkowej galerii zdjęć z premiery (zdjęcia w załączeniu).

 

Role żeńskie
- PANNA MŁODA – Vanessa Smoczyk
- MARYNA – Martyna Wąsik
- ZOSIA – Julia Królik
- RADCZYNI – Gabriela Bardyan
- HANECZKA – Martyna Maślanka
- KLIMINA – Kaja Wujczak
- RACHEL – Agata Cieślik

Role męskie
- PAN MŁODY – Miłosz Kiciński
- GOSPODARZ – Wojciech Morawski
- DZIENNIKARZ – Mateusz Bossy
- POETA – Maciej Wesołek
- OJCIEC – Patryk Stachowiak
- KSIĄDZ – Daniel Skoracki
- ŻYD – Mateusz Chrastek
- CZEPIEC – Maksymilian Maćkowiak
- DZIAD – Adam Stryjakowski
- KASPER – Aleksander Klak
- JASIEK – Szymon Mazurek

 

WESELNICY:

Weronika Stefan, Zofia Zborowska, Weronika Szymańska, Maria Karolczak, Gabriela Itkowiak

 

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Wojciech Morawski

 

Relacje w mediach: KOSCIAN.NET  KOSCIAN.NASZEMIASTO

 

 

« powrót Drukuj

Czytaj również: