« powrót 02 kwietnia 2019

Zajęcia humanistyczne w Poznaniu

W środę- 27 marca, uczniowie z klasy 3F pod opieką pani Magdaleny Kostrzewy i pani Karoliny Różczki udali się do Poznania, aby wziąć udział w zajęciach prowadzonych na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W środę- 27 marca, uczniowie z klasy 3F pod opieką pani Magdaleny Kostrzewy i pani Karoliny Różczki udali się do Poznania, aby wziąć udział w zajęciach prowadzonych na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pierwsze ćwiczenia prowadzone przez prof. Beatę Przymuszałę dotyczyły tematu: „Cierpienie w poezji XX wieku”. Uczniowie rozmawiali o dziełach wybitnych artystów m.in. Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza czy Anny Świrszczyńskiej, którzy w swoich tekstach nie bali się poruszać tematyki związanej z ludzką moralnością i dramatyczną sytuacją, w jakiej znajduje się człowiek. Podczas zajęć rozmawiano na tematy związane z odpowiedzialnością twórcy za to, co przekazuje swoim odbiorcom, etyką w sytuacjach ekstremalnych, a nawet sytuacją kobiet w polskim kanonie twórców. Dzięki dialogowi, który nawiązała z uczniami prowadząca ćwiczenia, zajęcia okazały się bardzo interesujące  i przydatne dla przyszłych maturzystów, którzy dzięki nim poszerzyli swój zakres wiedzy na temat twórczości z czasów wojny.

Kolejny wykład „Gombrowicz w polskim kinie” prowadzony był przez prof. Jacka Nowakowskiego i dotyczył inspiracji twórczością Witolda Gombrowicza w polskiej kinematografii. Wykładowca nie skupił się jednak  na adaptacjach kultowych powieści, ale na nawiązaniach do awangardowego sposobu, w jaki tworzył pisarz. Uczniowie mieli szansę obejrzeć fragment filmu „Nóż w wodzie” w reżyserii Romana Polańskiego oraz „7 uczuć” wyreżyserowanego przez Marka Koterskiego. Dzięki tym zajęciom, mogliśmy poznać nowe teksty kultury, które zawierają elementy groteski i awangardy oraz charakterystyczną dla Witolda Gombrowicza, pesymistyczną puentę na temat ludzkiego życia. Są to bardzo ciekawe zagadnienia o uniwersalnej wymowie, wciąż obecne w kulturze.

Wyjazd edukacyjny do Poznania okazał się bardzo udany i rozwijający, wykłady prowadzone były w sposób bardzo ciekawy, a tegoroczni maturzyści zdobyli przydatną wiedzę, która wykracza poza podstawę programową.

 

                                                                                              Weronika Wojciechowska , kl. III F

« powrót Drukuj

Czytaj również: