« powrót 01 grudnia 2022

„ O romantycznej przyrodzie i świecie historii”- humanistyczna wyprawa w XVIII i XIX wiek.

W dniu 23 listopada, klasa III c wraz z opiekunami profesor Karoliną Różczką i profesorem Piotrem Maluśkim wybrała się na wykład historyczno-literacki , który odbył się w Sali Śniadeckich Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Collegium Maius na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej oraz do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu na wystawę grafik francuskich pod tytułem „Tryumf Koloru”.

Epoka przełomu XIX i XX wieku jest bardzo ciekawa w kontekście sztuki oraz nowych konwencji i stylów. Wystawa grafiki użytkowej, którą obejrzeliśmy, okazała się świetnym uzupełnieniem naszej wiedzy na temat secesji i modernizmu przełomu wieków. Auguste Renoire, Henri Toulouse-Lautrec, Alfons Mucha, Edvard Munch – to nazwiska twórców, których prace wywarły na nas ogromne wrażenie. Kolorowa Francja artystów stała się nam bliższa.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu był  Uniwersytet Adama Mickiewicza. Na wydziale Filologii Polskiej uczestniczyliśmy w wykładzie wygłoszonym przez prof. Macieja Junkierta :„O romantycznej przyrodzie i świecie historii”. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się o historii i twórczości pisarzy z epoki romantyzmu.  Wykładowca wprowadził nas w nowatorskie spojrzenie romantyków na historię i naturę. Okazuje się, że jedni znajdowali ukojenie w przyrodzie, a inni czuli się z niej wygnani. Dzięki Panu Profesorowi udało nam się odkryć zupełnie nową odsłonę takich dzieł jak „Faust” czy też „Świtezianka”. Przedstawił różne spojrzenia na literaturę romantyzmu, wzbogacając naszą wiedzę i poszerzając konteksty w wielu dziełach literackich.  Romantyków fascynowała natura, chcieli ją w pełni doświadczać i jednocześnie mieli świadomość, jak bardzo cywilizacja zniszczyła naturalny kontakt człowieka z naturą.  Nas – ludzi XXI wieku- ten problem również mocno martwi i interesuje. Pomimo upływu czasu jest to nadal aktualne . Spotkanie okazało się niezwykle interesujące i przydatne nam – przyszłorocznym maturzystom.

 

                                                                     Jadwiga Budzińska klasa III C

« powrót Drukuj

Czytaj również: