« powrót 1 lipca 2021

Dobre wakacje to bezpieczne wakacje!

Rozpoczęły się Wakacje! Już teraz odświeżcie swoją wiedzę nt. bezpieczeństwa nad wodą, w górach, na wyjazdach zagranicznych i lokalnych. Dobre wakacje to bezpieczne wakacje!

 

Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEN dla rodziców i opiekunów – lato 2021

 

Bezpiecznych wakacji!

Już teraz odświeżcie swoją wiedzę nt. bezpieczeństwa nad wodą, w górach, na wyjazdach zagranicznych i lokalnych. Dobre wakacje to bezpieczne wakacje!

Przypominamy:

1) Zapiszcie te kontakty w swoim telefonie (w sytuacjach stresowych pamięć działa inaczej!)

 

2) Wpiszcie w swoim telefonie tzw. numer ICE

  • Skrót ICE jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. W razie potrzeby pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym

 

3) Przypomnijcie sobie podstawowe zasady zachowania nad wodą:

https://www.msit.gov.pl/pl/turystyka/aktualnosci/2089,Akcja-informacyjno-edukacyjna-Bezpieczna-Woda.html

 

4)     Pamiętajcie, że w razie poczucia braku bezpieczeństwa swojego lub innych zawsze możecie skorzystać z telefonów zaufania:

  • Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania - 801 199 990
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12.

 

5)     Dbajcie o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów zagranicznych; odwiedźcie strony:

 

 

  • bezpłatna aplikacja  iPolak – niezbędnik w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie www.msz.gov.pl/pl/ipolak

 

  • skorzystajcie z rejestracji wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz”, www.odyseusz.msz.gov.pl

Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności mogą udzielić skutecznej pomocy.

 

5)     Przeanalizujcie Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku (załącznik).

 

Dobrych i bezpiecznych wakacji!

 

Bezpieczeństwo podczas wypoczynku – ważne informacje dla rodziców i opiekunów

 

Zachęcamy rodziców i opiekunów uczniów do zapoznania się z ważnymi informacjami nt. organizacji wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży,

            Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku.

 

  • w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny pojazdu otrzymają Państwo bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

 

  • Warto zapoznać się z Poradnikiem Bezpiecznego Wypoczynku dostępny na stronie internetowej: wypoczynek.men.gov.pl

 

gdzie można uzyskać wiedzę nt. podstawy prawnej czy o numerach telefonów interwencyjnych w przypadku  nieprawidłowości wymagających reakcji kuratora oświaty, w szczególności w wypadkach występowania zagrożeń dla zdrowia lub życia uczestników wypoczynku.

  • Warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” http://polakzagranica.msz.gov.pl/.
  • Bezpłatna aplikacja  iPolak – niezbędnik w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie https://www.msz.gov.pl/pl/ipolak.
  • Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.

 

Jak skutecznie przygotować się do wyjazdu na wakacje? Planujesz weekend nad wodą lub piesze wędrówki po górach? Wybierasz się za granicę?  A może spędzasz wakacje w mieście? Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i piękną pogodą. W tym, żeby właśnie tak było pomaga – Państwowa Inspekcja Sanitarna. A oto kilka najważniejszych informacji na to, aby wakacje były nie tylko udane, ale przed wszystkim bezpieczne:https://gis.gov.pl/ wypoczynek/najwazniejszy- informacje-kiedy-jedziesz-na- wakacje/

 


PAMIĘTAJ:

Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!

REAGUJ!

Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na:
bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800.
Pamiętaj, że dostępny jest także: Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990.

 

źródło:https://gis.gov.pl/

 

Rodzicom i dzieciom wyjeżdżającym na wakacje polecamy„Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. Opracowana przez MEN publikacja dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa (bezpośredni link https://www.gov.pl/web/ edukacja/bezpieczny- wypoczynek-poradnik-men-dla- rodzicow-i-opiekunow-2

 


Na koniec przedstawiamy Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. źródło:www.dzieckowsieci.pl

 
Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.
W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.

PORADNIK BEZPIECZNA WODA

Pliki do pobrania:

« powrót Drukuj

Czytaj również: