« powrót 30 października 2018

Jan Karski na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

17.10.2018r. odbyła się kolejna edycja głośnego czytania w bibliotece szkolnej. Została ona zorganizowana w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W wydarzeniu wzięły udział klasy Id, If oraz klasa IId. Na trzech kolejnych godzinach lekcyjnych uczniowie zapoznali się z fragmentami książki Jana Karskiego „Tajne Państwo” oraz biografii „Karski” Andrzeja Żbikowskiego. Podczas gdy wybrani uczniowie czytali wcześniej przygotowane fragmenty, reszta klasy z zaangażowaniem oraz zaciekawieniem wsłuchiwała się w treść lektury. Zapoznaliśmy się z osobą Jana Karskiego, właściwe nazwisko Jan Romuald Kozielewski. Karski uznawany jest za jedną  z najważniejszych polskich postaci II wojny światowej. Był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego oraz emisariuszem Rządu Emigracyjnego. Świadek Holocaustu. Wstrząsające relacje z eksterminacji Żydów  w obozach zagłady przekazał ogromnej liczbie amerykańskich i brytyjskich polityków, dziennikarzy i artystów, a także prezydentowi USA Franklinowi Rooseveltowi. Za swoją działalność został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Uhonorowany przez Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Honorowy obywatel państwa Izrael.

Książka nakłoniła nas do głębokich przemyśleń, szczególnie w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Jak ktoś może nie podziwiać tego wielkiego Polaka – wielkiego w każdym sensie tego słowa – który ośmielił się zdemaskować i potępić antysemityzm, dominujący w różnych szowinistycznych grupach polskiego podziemia – tego żarliwego katolika, który ryzykował życiem, by ratować Żydów skazanych na zagładę w obozach śmierci założonych przez Niemców w jego kraju? Przejęty ich tragedią, przestał myśleć o czymkolwiek innym. Mówił o niej każdemu, kogo spotkał podczas swoich podróży (…). Potem zamilkł. Zrozumiał, że jego słowa padały w próżnię. Ludzie byli zajęci innymi sprawami, przywódcy stawiali  sobie inne cele. (…)
Jego świadectwo wydało jednak owoce. Dzięki niemu wiemy, że jednostka, jeśli tego pragnie, ma szansę wpłynąć na bieg historii. (…) Dzięki niemu następne pokolenia będą mogły uwierzyć w ludzkość.”- Elie Wiesel, fragment książki pt. „Karski. How One Man Tried to Stop the Holocaust”.  

 

                                                                             Laura Burysz Id

                                                                                               Aleksandra Napierkowska IId

Zdjęcia wykonały:

Martyna Dorynek Id
Adrianna Wacław IId
Weronika Durka If

« powrót Drukuj

Czytaj również: