« powrót 12 czerwca 2019

Małopolska wyprawa humanistów

Wycieczka klas 1f i 2f

3 czerwca klasa IIF oraz IF, pod opieką prof. Moniki Kułakowskiej, prof. Janusza Grupińskiego, prof. Anny Krysiuk i prof. Iwony Orlik, wyruszyły na czterodniową wycieczkę do województwa małopolskiego. Pierwszego dnia wycieczkowicze mieli okazję zwiedzić największy niemiecki zespół obozów koncentracyjny "Auschwitz-Birkenau" z czasów II wojny światowej, gdzie dokonywano mordów na milionach ludzi. Uczniowie oprowadzani przez przewodników po części w Oświęcimiu poznali nieludzkie warunki oraz terror panujący w obozie. Dodatkowo opisywano brutalne eksperymenty wykonywane przez doktora Josefa Mengele zwanego też "Aniołem Śmierci". Przez niego tysiące osób umarło w męczarniach, a część, która przeżyła obóz, do końca życia zmagała się z problemami zdrowotnymi. Następnie uczniowie przeszli do części obozu w Brzezince, gdzie wchodząc, przekraczali tzw. "Bramę Śmierci". Znajdowały się tam dwa pomniki. Pierwszym był wagon bydlęcy, przewożący ludzi do obozu. Stał on w miejscu zwanym "rampą", które w swoich opowiadaniach opisywał Tadeusz Borowski. Drugim - rzeźba upamiętniająca wszystkich poległych w obozie. Końcowym punktem oprowadzania było pokazanie resztek wyburzonego krematorium oraz bloków mieszkalnych więźniów.

Drugiego dnia uczniowie udali się do parku rozrywki "Energylandia", gdzie przez ponad sześć godzin mogli korzystać z wielu kolejek zarówno lekkich, jak i ekstremalnych. Wybór był szeroki, więc każdy niewątpliwie znalazł coś dla siebie oraz spędził ten czas na relaksie.

W trzecim dniu uczestnicy wycieczki udali się do Krakowa, gdzie pierwszym punktem było zwiedzanie żydowskiej części miasta zwanej "Kazimierzem". Przewodnik oprowadził uczniów po najstarszej synagodze z X wieku oraz po ulicach dzielnicy. Następnym punktem wycieczki był Wawel, siedzibach polskich królów, gdzie poza zwiedzaniem katedry oraz grobów władców i ważnych osobistości Polski wycieczkowicze mieli okazję wspiąć się na wieżę, na której wisiał dzwon Zygmunta symbolizujący potęgę Polski. Kolejnym miejscem wycieczki był Uniwersytet Jagielloński, na którym uczniowie zwiedzali Collegium Maius. Po krótkiej przerwie w Sukiennicach zorganizowano wejście do muzeum sztuki XIX wieku. Mieściły się tam obrazy Jana Matejki takie jak "Hołd Pruski" oraz "Bitwa pod Racławicami", ale także dzieła innych wybitnym malarzy, min. Józefa Chełmońskiego i Aleksandra Gierymskiego. Ostatnią atrakcją było zwiedzanie podziemi krakowskiego rynku, gdzie uczniowie poznali codzienność średniowiecznego życia.

 Ostatniego dnia odbyła się wycieczka do wnętrza kopalni soli w Wieliczce. Przewodnik oprowadził uczniów po wydrążonych grotach, w których mieściły się piękne kaplice oraz pomniki upamiętniające np. króla Kazimierza Wielkiego oraz niemieckiego poetę Johanna Wolfganga von Goethego. Dodatkowo przytoczył również historię samej kopalni i zasady, według których górnicy dostawali wynagrodzenie. Po wyjściu wycieczka udała się do tężni solankowej, która wypełniała powietrze dobroczynnymi składnikami. Po tym punkcie wycieczki uczniowie skierowali się do domu.

 

Marta Rybczyńska 2F

Mateusz Chrastek 2F

« powrót Drukuj

Czytaj również: