« powrót 05 września 2022

ŻEGNAJCIE WAKACJE, WITAJ SZKOŁO!

1 września to dzień, w którym po dwumiesięcznych wakacjach wracamy do szkoły, a jednocześnie obchodzimy rocznicę jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski – wybuchu II wojny światowej.

Od złożenia kwiatów, pod tablicą upamiętniającą poległych w tej wojnie profesorów naszego liceum, rozpoczęła się dzisiejsza inauguracja roku szkolnego 2022/2023.

„A New School for a New World” – to motto wystąpienia pani dyrektor Małgorzaty Andersz, która wyjaśniła, dlaczego szkoła z tak długą tradycją (w 2023 roku obchodzimy 100. rocznicę pierwszej matury) i wieloma sukcesami powinna stać się „nowa” -  „Pamiętajmy, że łódź musi dostosować się do wód, po których płynie”. Globalne problemy Europy i świata dowodzą, że nic nie jest dane raz na zawsze, musimy także stawić czoła zmianom klimatycznym, bo przecież ziemia to nasze dziedzictwo.

Pani Dyrektor zwróciła się z przesłaniem do uczniów wszystkich czterech roczników, wszystkim życzyła umysłu otwartego na to, co nowe. „Na szczycie zawsze znajdzie się miejsce” – cytatem z Daniela Webstera zachęcała uczniów do intensywnej pracy, a nauczycieli przypomnieniem, że przecież sukcesy uczniów to zwieńczenie ich ogromnego trudu.  Obecny na uroczystości wiceburmistrz miasta Kościana pan Przemysław Korbik z dumą wyznał, że też jest absolwentem naszego liceum. Życząc uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym, przypomniał słowa, które usłyszał od jednego z profesorów: „szczęście sprzyja lepiej przygotowanym” . Drodzy Uczniowie, na samo szczęście nie ma co liczyć, trzeba się uczyć!

Przyszedł czas na wykład inauguracyjny, co już od wielu lat jest tradycją. Intrygujący temat „Niesporczaki – kosmiczne zwierzęta, które możemy spotkać w ogródku” został zaprezentowany przez profesora doktora habilitowanego Łukasza Kaczmarka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kto wiedział, że te mierzone w mikrometrach organizmy mogą przeżyć w ekstremalnych warunkach, od tropiku po Antarktydę, a także w kosmosie? Mogą też być poddane hibernacji, po czym na nowo ożyć: bez wody ok. 30 lat, zamrożenie w ciekłym azocie też im nie szkodzi. Potrafią też usuwać uszkodzenia DNA, ale mechanizmy odpowiedzialne za niestarzenie się nie są do końca poznane. Do czego może przydać się wiedza o niesporczakach? Naukowcy pracują nad wykorzystaniem w przyszłości mechanizmów do naprawy DNA lub do wyprodukowania suchych szczepionek. Już dziś wiadomo, że niesporczaki potrafiłyby przetrwać na Marsie, zatem wiedza o zdolności do hibernacji mogłaby być przydatna w eksploracji kosmosu. Brzmi jak science fiction? No cóż, na całym świecie jest ok. 120 naukowców, którzy zajmują się tymi organizmami, a w Polsce aż 10, więc może za chwilę coś, co dziś wydaje się nieprawdopodobne wkrótce „stanie się ciałem”. Wykład, który na pierwszy rzut oka związany jest z dość niszową dziedziną biologii, okazał się frapujący i zmuszający do refleksji, a to dzięki wspaniałym umiejętnościom wykładowcy.

Na koniec pani wicedyrektor Marta Bosy ogłosiła wyniki ubiegłorocznej edycji „Ligi klas”: drugie miejsce ex aequo zajęły dwie klasy – 4a1 i 2c, nagrodą za zajęcie drugiego miejsca jest wyjście klas do pizzerii. Pierwsze miejsce na podium zajęła klasa 2a, która pojedzie w nagrodę do Term Maltańskich. Gratulacje dla tych klas!

Drodzy Uczniowie! Życzymy Wam samych sukcesów w tym nowym roku szkolnym, ale pamiętajcie, że sukces odnoszą ludzie, którzy wiedzą, że wciąż mogą się czegoś nauczyć.

Urszula Iwaszczuk

« powrót Drukuj

Czytaj również: