« powrót 02 września 2016

Początek roku szkolnego – trochę o terroryzmie, dużo o nadziei i wspólnocie

Początek roku szkolnego w Polsce zawsze wiąże się z ambiwalentnymi uczuciami: z jednej strony z nadzieją wyczekujemy nowych wyzwań, z drugiej oddajemy cześć tym, którzy we wrześniu 1939 roku oddali życie w walce z hitlerowskim najeźdźcą.

Początek roku szkolnego w Polsce zawsze  wiąże się z ambiwalentnymi uczuciami: z jednej strony z nadzieją wyczekujemy nowych wyzwań, z drugiej oddajemy cześć tym, którzy we wrześniu 1939 roku oddali życie w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Ofiarami nazizmu byli także profesorowie i absolwenci naszego liceum, o czym wspomniano podczas uroczystości w auli.

Do rocznicy wybuchu II wojny światowej nawiązała także pani dyrektor Małgorzata Andersz, zauważając przy tym, że żyjemy w coraz mniej bezpiecznym świecie, co potwierdza niestety tezę, że nic (w tym pokój) nie jest dane raz na zawsze.

Jednak większość wystąpienia Pani Dyrektor niosła pełne nadziei optymistyczne  przesłanie. Witając uczniów w szkole, gdzie tradycja przeplata się z teraźniejszością, zachęcała młodzież do skorzystania z bogatej oferty zajęć dodatkowych, organizowanych we współpracy min. z Uniwersytetem Adama Mickiewicza i Politechniką Poznańską. „Warto w tym historycznym gmachu odkryć siebie i inwestować w wiedzę”. Potwierdzeniem świetnego realizowania założonych przez szkołę celów i właściwego doboru środków są bardzo dobre wyniki matury. Z pewnością przyczynia się do tego także motto amerykańskiej pedagog Helen Keller: „Sami możemy tak mało, razem możemy tak wiele”. Właśnie to poczucie wspólnoty nauczycieli, uczniów i rodziców jest siłą napędową dotychczasowych sukcesów. Wśród życzeń na nowy rok szkolny znalazły się i te: „Życzę Wam umysłu otwartego na to, co nowe”. Warto zapamiętać!

Pani Dyrektor podziękowała też dotychczasowej przewodniczącej Rady Rodziców pani Monice Tomczyk, a biorący udział w inauguracji roku szkolnego goście (Pan Burmistrz, Ksiądz Dziekan i Przewodnicząca rady Rodziców) życzyli uczniom i nauczycielom dalszych wspaniałych sukcesów edukacyjnych. Dziękujemy!

Już od wielu lat tradycją jest wykład inauguracyjny. Tym razem dr Jacek Raubo z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM zajął się bardzo aktualnym i budzącym niepokój  tematem terroryzmu w XXI. wieku. Mówił o skutkach aktu terroru, z których jego zdaniem najważniejszym (choć często pomijanym) jest skutek psychologiczny, gdyż wpływa na zmianę zachowań całych społeczeństw, co jest w konsekwencji przyczyną nie tylko wzmożenia kontroli na lotniskach, ale także wzrostu różnego rodzaju populizmów i radykalizmów. Terroryści, atakując przede wszystkim zwykłych ludzi, dążą do zmiany naszych postaw, abyśmy dostosowali się do ich wizji świata. Polska, choć istnieje u nas kilka czynników ryzyka, na szczęście nie należy do krajów najbardziej narażonych na terroryzm. Dr Raub zaapelował, abyśmy mimo wszystko nie zmieniali swoich nawyków, podróżowali do różnych ciekawych zakątków świata, bo w przeciwnym razie byłoby to zwycięstwo terrorystów. I tego się trzymajmy: bądźmy świadomi istniejących zagrożeń, ale bądźmy też ciekawi świata, pozostańmy otwarci na nowe doświadczenia!

Wielu sukcesów i wspaniałych doświadczeń w nowym roku szkolnym!

 

Urszula Iwaszczuk

Zdjęcia: Robert Padurek
Filip Malikowski

« powrót Drukuj

Czytaj również: