« powrót 06 października 2022

Debatancki rok szkolny rozpoczęty!

Nowy rok szkolny oznacza początek sezonu dla szkolnego klubu debatanckiego - 14 września klub zorganizował pierwszą w tym roku szkolnym debatę pokazową, dla uczniów szkoły.

Tego dnia na siódmej godziny lekcyjnej można było przysłuchiwać się dyskusji nad tezą ,,Polska powinna przyjąć regulacje dotyczące marihuany na wzór holenderski".

Debatę przeprowadziły dwie drużyny: Sucharki na propozycji, w składzie: Agnieszka Olejnik (IV c1), Adrianna Zapłata (II f), Wiktoria Kraszewska (IIId) i Liliana Bąk (IIId) oraz Godzilla Team na opozycji, w składzie: Joanna Serdecka, Julia Klimaszyk, Tomasz Jąder i Igor Ratajczak. Wszyscy z klasy IVd.1 Debata zakończyła się wygraną opozycji.

Ponadto z okazji 10 - lecia debat oksfordzkich w Kolbergu odbył się też pierwszy Turniej Naszej Szkoły. Wzięły w nim udział cztery drużyny. Wcześniej wspomniane Sucharki, Godzilla Team, Camemberty, w składzie Mikołaj Sałacki (IV a1), Natan Antkowiak (IV e1, Bruno Galas(IV e1) i Sara Gniadek(IVe1) oraz drużyna Antyrozómnych - Alicja Mocek (II c), Katarzyna Kicińska (IIf), Wiktoria Biała (II f) i Patryk Cwynar (II c).

Debatowano na temat trzech tez ,,W państwach postrewolucyjnych technokracja jest lepsza od demokracji", ,,Państwa o najwyższym PKB per capita powinny wypłacić odszkodowania społecznościom wykluczonym ekologicznie" i ,,Sprawiedliwa transformacja energetyczna na Górnym Śląsku nie jest możliwa".

Do rozstrzygnięcia turnieju zaproszono absolwentów liceum (byłych kolbergowskich debatantów), którzy wcielili się w rolę sędziów.

Ostatecznie na pierwszym miejscu znalazł się Godzilla Team, za nim Camemberty, na trzecim miejscu Sucharki, a na czwartym Antyrozómni. Jako Szkolny Klub Debatancki, chcielibyśmy podziękować wszystkim nauczycielom i absolwentom, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tych dwóch wydarzeń. Mamy nadzieję na dalszy rozwój szlachetnej sztuki dyskusji w Naszej Szkole.

 

                                                               Adrianna Zapłata

                                                                      klasa II f

 

« powrót Drukuj

Czytaj również: