« powrót 1 marca 2014

Mistrzowie retoryki i erystyki z Kolberga

Subtelna sztuka prowadzenia dyskusji i stosowanie ciętej riposty to sztuka debatowania.

 

Uczniowie naszej szkoły posiedli umiejętnośc debatowania na poziomie niemalże eksperckim.

Po raz kolejny grupa naszych reprezentantów (w składzie: Weronika Grabowska, Erika Kruk, Jędrzej Markiewicz i Joanna Braszak oraz rezerwa – Adrian Szczepaniak i Weronika Brygarczyk) stawiła czoła wyzwaniu, jakim jest turniej debat oksfordzkich organizowany przez WNPiD UAM pod patronatem IPN, tym razem nosił on nazwę „Zrozumieć historię”, a tematy, z jakimi zmagali się mówcy, to:

- "Kompromis z komunistami w 1945 roku był historyczną koniecznością"
- "Powstanie Warszawskie było narodową katastrofą"
- "Polska powinna przystąpić do paktu antykominternowskiego"
- "Powojenny układ granic był korzystniejszy dla Polski"
- "W imię pojednania polsko - ukraińskiego Polacy powinni poświęcić pamięć
o zbrodni wołyńskiej"

W pierwszym obrocie grupa naszych wirtuozów stoczyła bój w fazie grupowej z kolejno: I LO z Konina, V LO z Poznania oraz II LO, również z Poznania (jak się później okazało, była to tak zwana grupa śmierci) wygrywając znaczącą ilością punktów i weszła do fazy półfinałowej, w której zmierzyła się z III LO z Poznania, co również zakończyło się powodzeniem. Ogromnym sukcesem była możliwość debatowania ze świetnym I LO z Leszna w fazie finałowej. Tematem debaty było poświęcenie pamięci o zbrodni wołyńskiej. Ostateczne starcie pokazało jak zgrany jest nasz zespół, i jak emocjonujące może być debatowanie. Podczas występów kolejnych mówców w auli zapadła totalna cisza, skupienie publiczności, emocje i podziw nie miały końca. Walka była bardzo wyrównana, obie grupy świetnie przygotowane pod względem merytorycznym, ale i potrafiące wpłynąć na uczucia widzów. W kluczowej debacie wygrało co prawda I LO z Leszna stosunkiem 16:14 (o mały włos, jury miało ogromny problem!), ale umiejętności, jakie wyniosła z niej nasza drużyna, zostaną na zawsze. Nie traktujemy tej przegranej jako porażki, jest to niesamowity triumf, 2 miejsce na 16 drużyn biorących udział w turnieju to naprawdę satysfakcjonujący wynik. Jako że nasz team to maturzyści, był to ostatni ich udział w tego typu wydarzeniu (ostatni w liceum, bo to zapewne nie koniec ich przygód z debatami), teraz pałeczkę przejmą młodsze klasy, potencjał w szkole jest ogromny, potrzeba tylko odpowiedniej motywacji, rady i drobnej pomocy, której na pewno udzielą nasi zwycięzcy.

Grzechem byłoby nie wspomnieć o jeszcze jednym, niezwykle istotnym sukcesie kościańskiej drużyny. Spośród 64 mówców biorących udział w turnieju, zostało wybranych 5 najlepszych. Jak się okazało, w owej fantastycznej piątce aż trzy miejsca zajęli mówcy z Kolberga! Na czwartym miejscu uplasował się Jędrzej Markiewicz z klasy 3d, na trzecim Erika Kruk z klasy 3g, a na pierwszym Joanna Braszak z 3d. Nie ulega wątpliwości, że zajęcie zarówno pierwszego miejsca, jak i pozostałych czterech to wyczyn godny podziwu! Pozostało nam jedynie uczyć się od naszych kolegów i koleżanek sztuki prowadzenia dyskusji i pięknego wypowiadania się.

Spędzenia całego dnia na WNPiD był bardzo emocjonującym wydarzeniem. Nerwy, emocje, skupienie, adrenalina i radość ze zwycięstwa jest nie do opisania. Nawet najdokładniejszy opis całego turnieju i przygotowań do niego nie jest w stanie w pełni oddać tego, co czuliśmy, gdy byliśmy na miejscu. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę profesora Janusza Grupińskiego, który wspierał całą grupę zarówno swoją wiedzą historyczną jak i budującym dopingiem. Powinniśmy być dumni. Dumni z tego, że mamy tak wspaniałą młodzież w murach naszej szkoły.

« powrót Drukuj

Czytaj również: