« powrót 20 września 2022

"Szlakiem Adama Mickiewicza" - rajd rowerowy

W poniedziałek 12 września 2022r. pod opieką pani profesor Weroniki Hemmerling-Brzezińskiej, pana profesora Roberta Padurka oraz pana profesora Janusza Grupińskiego, klasa 2f pojechała na wycieczkę rowerową "Szlakiem Adama Mickiewicza".

O godzinie 8.00 spotkaliśmy się przed Naszym Liceum i z dobrym nastawieniem, wyruszyliśmy w drogę. Pierwszym przystankiem był Racot. Tam dowiedzieliśmy się paru ciekawostek o jego historii. Przed Pałacem Jabłonowskich  część z nas (bardzo ekspresyjnie) zinterpretowała wiersz "Przyjaciele" Adama Mickiewicza.

Następnie skierowaliśmy się do Gryżyny, w której zatrzymaliśmy się przy rzymskokatolickim kościele pw. św. Barbary. Potem dojechaliśmy (mimo liczych, błotnych utrudnień) do ruin kościoła św. Marcina. Tu rozmawialiśmy o jego architekturze i trwałości konstrukcji.

W tej urokliwej "miejscówce" zinterpretowaliśmy również "Legendę o Brzozie Gryżynskiej" Franciszka Morawskiego.

Kolejnym miejscem postoju była dawna posiadłość rodziny Zakrzewskich w Osieku. Przy ruinach pałacu zmieniliśmy się w poetów i jak przystało na humanistów tworzylismy różnorakie "dzieła literackie" inspirowane zaginionym wierszem naszego wieszcza.

Obowiązkowo zatrzymaliśmy się w Januszewie (ciekawe dlaczego ?).  W dworze w Choryni wysłuchaliśmy "Reduty Ordona" Adama Mickiewicza oraz poznaliśmy okoliczności jej powstania.

Około godziny 13.00 zajechaliśmy do Gościńca w Choryni. Zjedliśmy "coś z grilla" oraz (bardzo kreatywnie) zagraliśmy w mafię. Po odpoczynku wyruszylismy w drogę powrotną. Zatrzymaliśmy się jeszcze (również obowiązkowo – ech te nazwy wsi inspirowane imionami) we wsi Katarzynin. Zmęczeni, ale szczęśliwi, wróciliśmy do domu.

Wycieczka dostarczyła nam dużo wiedzy, śmiechu oraz dobrych wspomnień. Nie możemy doczekać się kolejnych wyjazdów.

 

                                                                                                                          Julia Borda

                                                                                                                            klasa 2f

« powrót Drukuj

Czytaj również: