« powrót 26 września 2018

Duisburg 2018

Zgodnie z tradycją naszego liceum, jak co roku, wzięliśmy udział w wymianie z niemiecką młodzieżą w Duisburgu w dniach od 14-21.09.2018. Była to juz 27. edycja, w której to pojechaliśmy do partnerskiej szkoły Kopernikus Gymnasium Walsum.

Rankiem czternastego września br. dziewiętnaścioro uczniów naszej szkoły pod opieką prof. Małgorzaty Bartkowiak oraz prof. Moniki Bączkowskiej-Gapik wybrało się na tygodniowy pobyt w Duisburgu. Podróż, choć długa i męcząca, bo trwająca około 13 godzin, upłynęła nam w miłej i radosnej atmosferze podekscytowania. Wieczorem, kiedy przybyliśmy na miejsce, zostaliśmy ciepło powitani przez naszych niemieckich przyjaciół i rodziny, a następnie każdy udał się do swojego miejsca pobytu, gdzie spędziliśmy powitalną kolację. Był to początek rozmów oraz wzajemnego poznawania się.

Weekend rozpoczęliśmy od spotkania na śniadaniu w szkole, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie wymiany. Głos zabrali nauczyciele naszej szkoły, jaki i szkoły w Duisburgu. Po tej uroczystej i oficjalnej części każdy już spędzał czas na rożne sposób, ponieważ atrakcje zapewniali nam indywidualnie nasi niemieccy przyjaciele. Niektórzy udali się zwiedzać Landschaftspark Duisburg Nord - Gasometer, czy odwiedzili galerie handlowe  w Oberhausen i Duisburgu. Jeszcze inni mieli okazję odwiedzić różne muzea, parki rozrywki, restauracje, kręgielnie  czy też po prostu poznawali okolicę.

W poniedziałek mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, a następnie całą grupą uczniów wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę do Bacharach - malowniczego miasteczka położonego tuż nad Renem. Wspaniałą przygodą było nocowanie w schronisku młodzieżowym w zamku, z którego mogliśmy podziwiać piękny widok na cały środkowy Ren. Popołudnie rozpoczęliśmy od poznawania naszego miejsca pobytu poprzez ciekawą grę-quiz, w której musieliśmy sami znajdować rożne informacje po okolicy. Była to świetna okazja na obycie się z terenem oraz podziwianie niesamowitej natury i niemieckiej zabudowy. Wieczorem zmęczeni, choć usatysfakcjonowani całym dniem, zjedliśmy kolacje, po czym nastał czas na wspólną integracje w pokojach i sen. Wtorek rozpoczął się od śniadania, a następnie wszyscy zwarci i gotowi do odkrywania nowych miejsc i przeżywania nowych przygód, udaliśmy się autobusem do pięknego miasta Koblenz. Odwiedziliśmy tam Mittelrhein-Museum, gdzie ciekawie spędziliśmy czas na oglądaniu różnych eksponatów, jak i korzystaniu z nich, ponieważ było to miejsce interaktywne. Następnie dostaliśmy plany miasta i w dowolnych grupach mieliśmy możliwość poznawania Koblencji na własną rękę, co, jak wiadomo, uczniowie lubią najbardziej. Po powrocie do naszego schroniska zjedliśmy posiłek oraz udaliśmy się na krótki odpoczynek, aby późnym wieczorem odbyć nocny spacer po okolicy. Towarzyszyła nam wspaniała atmosfera, spowodowana pięknymi widokami, naturą , jak i tajemniczością nas ogarniającą. Środa była dniem, w którym musieliśmy się pożegnać z urokliwym Bacharach. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy w trasę powrotną do Duisburga, po drodze zatrzymując sie w mieście Bonn - dawnej stolicy RFN. Odwiedziliśmy tam Deutsches Museum Bonn, skąd mogliśmy się dowiedzieć  o historii tego państwa. Pełni nowej wiedzy i informacji udaliśmy się na spacer po mieście, po czym wróciliśmy do Duisburga.

 

Czwartek był dniem, w którym ponownie uczestniczyliśmy w lekcjach naszych niemieckich kolegów. Cieszyliśmy się, że mogliśmy zobaczyć, jak prowadzi się zajęcia w innym kraju, jak wygląda szkoła lub jakie są zwyczaje tam panujące. Następnie mieliśmy czas wolny - zostawiając naszych niemieckich przyjaciół w szkole, pojechaliśmy do centrum Duisburga, by tam ostatni raz nacieszyć się tym miastem. Zwiedzaliśmy oraz mieliśmy okazję zrobić już ostatnie zakupy.  Wieczorem cała grupa wraz z rodzinami zgromadziła się na kolacji podsumowującej wymianę. Był to czas wspominania całego tygodnia. Oglądaliśmy prezentację multimedialną, wykonywaliśmy ostatnie pamiątkowe zdjęcia oraz wszyscy świetnie się bawiliśmy w rytmach polskiej i niemieckiej muzyki, wspólnie tańcząc.

W piątek rano uczniowie Kolberga ostatecznie pożegnali rodziny. Nie zabrakło łez wzruszenia, ale też ekscytacji z powodu przyszłorocznej wymiany. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wreszcie dotarliśmy do Kościana. Wymiana ta pozwoliła również na sprawdzenie oraz poprawę umiejętności językowych. Dzięki niej nawiązaliśmy niezwykłe znajomości, a kontakt poprzez drogę internetową nadal trwa. Bardzo tęsknimy za naszymi niemieckimi przyjaciółmi i już odliczamy dni do następnego spotkania!

 

Julia Skoracka kl. IIe

Natalia Kasperska kl. IIIf

« powrót Drukuj

Czytaj również: