« powrót 02 listopada 2022

Izrael 2022 - dzień 8

31.11.22 poniedziałek. Wrócę na chwilę do wczorajszego dnia, bo jednak czegoś się dowiedziałam o wieczornych aktywnościach.

I tak: Ola i Lila odbyły wieczorną przejażdżkę łódką, Klaudia i Livia uczestniczyły w zajęciach Gaga Dance (język ciała i pedagogika opracowane przez dyrektora i nauczyciela szkoły tańca Betsheva Dance Company), Jędrzej spotkał się z uczestniczką wymiany sprzed kilku lat, która była gościem jego brata, inni pojechali jeszcze raz do Tel Awiwu na targowisko Karmel, zjedli tam falafele i typowy arabski deser knafeh. Grali też w piłkę w centrum miasta, a przed stadionem Hapoel Tel Aviv spotkali kibiców wychodzących z meczu. To tyle o wczoraj.

Dziesiejsze przedpołudnie uczniowie spędzili w szkole, a właściwie w dwóch szkołach middle school (gimnazjum) i high school (liceum). Mieli okazję zobaczyć różnice między szkołą polską i izraelską. Tutaj klasy są przeszklone, ławki ustawione nie w rzędach, a w okręgu, uczniowie podczas lekcji korzystają z laptopów. Głównym celem tej wizyty było przedstawienie wymiany z Kościanem. Oskar i Cezary przygotowali piękną prezentację o pobycie grupy izraelskiej u nas w czerwcu, opowiedzieli o Kościanie, Polsce i naszej szkole. Po ich prezentacji przyjaciele z Izraela przedstawili swoje odczucia z pobytu w Polsce, inni obecni uczniowie izraelscy zadawali mnóstwo pytań. Pan Shmulik skomentował to tak: „They were and they are great!” Po spotkaniu w szkole ca łą ekipa (nie tylko uczestnicy wymiany, ale też inni izraelscy uczniowie) poszli na hummus. Dzisiaj w zasadzie ostatni dzień wymiany, bo jutro wracamy do domu. Imprezka pożegnalna rozpoczyna się o 20.00 – wspólne ognisko. Oby nikt jutro nie zaspał!

Urszula Iwaszczuk

 

« powrót Drukuj

Czytaj również: